Bölgesel Zayıflama Masajları 0 505 997 22 99

bölgesel zayıflama
bölgesel zayıflama

Medica Estetik olarak bölgesel zayıflama anlamında akustik dalga terapisi, velashape, lenf drenaj, soğuk lipoliz, infared vücut sıkılaştırma işlemleri yapmaktayız.

Masaj uygulamaları, diyet ve spor gibi kilo kontrolü programlarıyla birlikte kullanıldığında, bunların etkisini ciddi anlamda arttırır. Bölgesel olarak yağ yakılmasını hızlandırır ve bölgenin toparlanmasına yardımcı olur.

Masaj uygulaması çıplak elle, bazı aletler kullanarak ya da hem elleri hem de aletleri kullanarak gerçekleştirilebilir. Bu uygulamaların çoğu zaman bir başkası, hatta uzmanlar tarafından uygulanması önerilir. Ama kimi basit uygulamalar evde kendi başına da yapılabilir.

Uzun yıllardır, çok çeşitli sorunlarla başa çıkmak için masaj teknikleri kullanılıyor. Baskılı hareketler uygulayarak bölgedeki kasları, deri altı yapıları, dolaşım sistemini uyarmak bölgenin canlanmasında etkili oluyor. Masaj hareketleri ile uygulanan bölgede kan dolaşımı hızlanıyor, damarlar uyarılarak dokulara kan akışı arttırılıyor. Böylece bölgede oluşan kimi sorunlara çözüm sağlanabiliyor.

Bölgesel zayıflamanın hızlanması ve selülit gibi sorunlarla başa çıkmak için masaj tekniklerinden faydalanılabilir. Ovma hareketleri, kontrollü darbeler ile bölgede kan dolaşımı arttırılır. Böylece bölgesel olarak zayıflama ve selülitlerde azalma yaşanır. Masajın kendi kendine uygulanması da ek olarak enerji harcanmasına neden olur. Böylece daha fazla kalori yakılır.

Masaj Yaptırmak Zayıflatır mı?

Masaj uygulamalarının zayıflamaya etkisi, uygulandığı bölgenin kan dolaşımını arttırmasından kaynaklanır. Kan damarlarının genişlemesi ve kan akışının hızlanmasıyla bölgede incelme ve dokularda yenilenme gözlemlenir. Düzenli masaj uygulamaları kısmi yağ yakılmasını hızlandırma ve selülitlerin azaltılmasında etkili olur. Fakat masaj uygulamalarının bir zayıflama programının içinde, ek olarak yapılması daha etkili sonuçlar doğurur. Diyet ve egzersizlerle vücutta genel bir yağ yakım süreci başlar. Masaj ile, daha zor eritilen bölgelerin yağ yakımı hızlandırılmış olur.

Masajın Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardır gerek tedavi gerek rahatlama amacıyla masaj oldukça yaygın şekilde uygulanıyor. Hem psikolojik hem de bedensel etkileri anında hissedilen bu uygulamaların sayısız faydası mevcut.

 • Masaj toplardamarda kan dolaşım hızını arttırır. Böylece dokulara giden oksijen düzeyi artar ve dokular daha iyi beslenir.
 • Uygulanan bölgede cildin gergin ve düzgün olmasını sağlar. Deri yüzeyini gençleştirir.
 • Dolaylı olarak, sinir sistemine olan etkileriyle çeşitli organların işlevine fayda sağlar.
 • Lenfler üzerine etkisi vardır. Bunların dolaşımını iyi yönde etkiler ve toksik maddelerin atılmasını kolaylaştırır.
 • Masaj bilinçli yapıldığında çeşitli ağrı ve krampların engellenmesinde etkili olur. Bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sistemini rahatlatır.
 • Uyku düzensizliklerinin çözümünde de kullanılan masaj teknikleri, derin bir rahatlama sağlar. Kaliteli bir uyku için yardımcı olur.

Lenf Drenaj Masajı Nedir?

Günümüzde sıkça tercih edilen lenf drenaj masajı derinin üst yüzeyine hafif ve ritmik şekilde uygulanan bir masaj türüdür. Lenf drenaj makinesi kullanarak ya da elle yapılabilir. Masajı, konusunda uzman kişiler yapar. Genellikle tüm vücuda uygulanır.

Lenf dolaşımı, kan dolaşımıyla paralel gerçekleşen ve toksik maddelerin, kirli atıkların toplandığı sistemdir. Lenf dolaşımının düzgün çalışması vücudun bağışıklığını ve genel sağlığını etkiler. Lenf drenaj masajı da bu dolaşımı hızlandırarak arınma ve ödem atmayı amaçlayan masaj tekniğidir.

Lenf drenaj masajı ile kan dolaşımı da hızlandırılır. Böylece metabolizma hızı ve dokulara giden oksijen artar. Metabolizmanın hızlanması ve vücudun atıklarından daha çabuk kurtulmasıyla kilo verme kolaylaşır, vücut arınır. Belli aralıklarla uygulandığında ödem atılmasında, cildin gerginleşip selülitlerin azalmasında, vücudun dinçleşmesinde ciddi etkileri olur. Vücuttaki şişkinliği azaltır. Bakteri, kimyasal atıklar ve vücuttaki sıvı fazlasından arınmayı sağlar. Böylece vücut hastalıklarla savaşmada daha etkili hale gelir. Bağışıklık sistemi güçlenir. Dinçleşme ve canlanma psikolojik dinginliği ve tazeliği de beraberinde getirir. Yoğun stres, huzursuzluk ve depresyon gibi sorunlarla baş etmede destek olur.

Lenf Drenaj Masajı Uygulayabilecek Kişiler

Lenf drenaj masajı birçok sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Hem bedensel hem de psikolojik etkileri kişiyi tamamen canlandırır ve arındırır. Gün içinde yoğun strese maruz kalan kişiler, uyku düzensizlikleri, depresyon, kronik yorgunluk gibi sorunlardan şikayetçi olanlar lenf drenaj masajından fayda görebilir. Vücudu fazla su tutan, bacaklarında ya da kollarında ödemler oluşan, şişkinlik hissedenler düzenli devam ettiklerinde yarar görürler. Aynı şekilde bağışıklık sisteminin çok güçlü olmaması, sık sık enfeksiyona kapma, sinüzit, alerji, kabızlık ve sindirim sistemindeki çeşitli dengesizliklerde etkili olur.

Kadınsal rahatsızlıkların daha kolay atlatılmasına yardımcı olur. Menapoz, hormon dengesizlikleri, regl dönemi sıkıntıları lenf drenaj masajı ile daha kolay atlatılabilir. Dokuların daha iyi beslenmesini sağladığı için yara izlerinden şikayetçi olanlar, cilt problemleri yaşayanlar tercih edebilir. Son olarak istenmeyen kilolardan ve selülitlerden kurtulmaya yardımcı olur.

Lenf Drenaj Masajı Hangi Durumlarda Uygulanmaz

Lenf drenaj masajı doğru durumda uygulandığında oldukça faydalıdır. Fakat bazı durumlarda uygulanması sakıncalı olur. Gebelik sürecinde, lenf drenaj masajı uygulanmaz. Hem bebek hem de anne adayı için zararlı olabilir. Kemoterapi süreci devam eden hastalar için uygun olmaz. Şeker hastalığı, kemik erimesi, hemoroit, yüksek tansiyon hastalıklarından herhangi birini yaşayan kişiler için uygulanmaz. Lenf drenaj uygulamalarında belli bir kilo sınırı vardır. Obezite sorunu yaşayan kişiler için tehlikeli olabilir. Bu yüzden önce belli bir düzeyde kilo kontrolü sağlanmalıdır. Son olarak alerjik veya aşırı hassas bir cilde uygulanması önerilmez.

Lipomasaj (LPG) Tekniği

Lipomasaj (LPG) Tekniği Nedir?

Çeşitli genetik özellikler, çevresel faktörler, kilo alıp – verme süreçleri, stres ve diğer psikolojik faktörler birleştiğinde cilt bozulmaya başlar. Ayrı ayrı hepsi cildi bozabilse de ortaya tehlikeli bir karışımın çıkması sonucu ilk olumsuz durum popodan başlayıp diz kapağına kadar inen bölgede görülmektedir. Bunun yanında vücudun diğer bölgelerinde de bozulmalar, yağlanmalar ve sarkmalar görülebilir. Bu cilt sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan şey ise cildi gergin tutan dokuların zayıflamasıdır. LPG yöntemi de bu dokulara müdahale eden ve cerrahi olmayan bir yöntemdir. Selülit ve diğer cilt sorunlarının tedavisinde teknolojinin geldiği son noktadır.

İnsanlar selülit tedavisi, bölgesel zayıflama ve diğer cilt hasarları için onlarca farklı yöntem denemektedir. Denen bu yöntemlerin neredeyse tamamı bilimsellikten uzaktır. LPG yani lipomasaj ise FDA tarafından onaylanmış bir uygulamadır. Hem bölgesel zayıflama konusunda hem de selülit tedavisinde, geliştirdiği teknoloji sayesinde büyük fayda sağlamaktadır. LPG tekniğinin bir diğer adı da vakum ile zayıflamadır.

Yöntem esasen rotasyon hareketi yapan özel uçların ilgili bölgeye masaj yapmasına dayanır. Kişinin ihtiyacına göre uçların farklılaştırılması, seansların değiştirilmesi mümkündür. Selülit, bölgesel yağ birikimleri, deride hafif sarkmalar, deri altında su birikimi gibi sorunlar LPG tedavisi sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. LPG yöntemi diğer zayıflama ve selülit tedavisi yöntemlerinin aksine uygulama sıklığına sahiptir. Haftalık periyotlar halinde ve on – on iki seans şeklinde uygulanır. Uygulamanın yapılacağı bölgeye otuz dakika kadar masaj yapılır. Masaj yapılırken özel bir çorap giydirilir. Çorap hem derinin tahrişini önler hem de kişiyi rahatlatır. Ağrısız ve acısız bir uygulamadır.

LPG yönteminin uzman kişiler tarafından uygulanması sonrasında ortaya çıkan etkiler şunlardır:

 • Uygulamanın yapıldığı bölgede gerginleşme sağlanır.
 • Bölgesel yağlanmalar ortadan kaldırılır. Eğer var ise ödem oluşumları da temizlenir.
 • Popo ile diz arasındaki portakal görünümü tamamen ortadan kaldırılabilir.
 • Vücut hatları daha belirgin hale getirilir.
 • Diyeti ve spor egzersizlerini olumlu anlamda destekler. Kişinin özgüvenini yükseltir.
 • Erimeye karşı direnç kazanmış olan yağ dokularının parçalanmasını sağlar.
 • Uygulama yapılan bölgedeki kan dolaşımı hızlanır. Buna bağlı olarak da tamir etkisi artar.

Tüm bu faydalarından dolayı ülkemizde ve Dünya’da LPG uygulaması sıkça tercih edilmektedir. Oldukça fazla tercih ediliyor olmasına rağmen kimi hastalara uygulama yapılamamaktadır. Hamileler, yeni doğurmuş olanlar, varis ve kanser hastaları uygulamanın yapılamadığı gruptur.

LPG Hangi Amaçla Kullanılıyor ?

Lipomasaj yönteminin geçmişi çok eski değil. Tamamen tesadüfi olarak bulunduktan sonra hızlı bir şekilde tıp dünyasının içerisine girdi. LPG yönteminin kullanım alanları oldukça geniş olsa da genel olarak selülit tedavisinde, diğer müdahalelerin desteklenmesinde, kan dolaşımının artırılmasında kullanılıyor. Liposuction ile LPG yönteminin ayrılmaz ikili olduğunu da söylemek mümkündür. LPG yönteminin kullanım amaçları ve kullanımdan sonra ortaya çıkan faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • En çok uygulandığı alan cerrahi müdahaleyi gerektirmeyen selülitlerdir. Az – orta seviyedeki selülitlerin ortadan kaldırılması için en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Uygulamadan sonra bölgedeki kan akışının artması, bağ dokuların güçlenmesi söz konusudur.
 • Bölgesel yağlanmaların ve ödemlerin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılır. Uygulandıktan sonra vücudun profilini bozan her türlü çıkıntıyı giderebilir. Ufak ama kötü görünen yağlanmalar başta olmak üzere çeşitli operasyonlardan sonra ortaya çıkan ödemlerin tedavisi de yapılabilmektedir. Bu tedaviler sonrasında vücudun genel görünümü düzelerek estetik hale gelir.
 • Onlarca faktöre bağlı olarak zaman içerisinde vücudun gergin görünüşü ortadan kalkar. Bölgesel sarkmalar ortaya çıkar. LPG tedavisi sonrasında vücut gergin hale gelir. Elastik bir görünüm kazanır.
 • Cildin zaman içerisinde bozulmasının temel sebebi dolaşım sistemi sorunlarıdır. Cildin her bölgesine yeteri miktarda kan verilememesi sonrasında ilgili bölgedeki hücreler ölmeye başlar. Bu ölümlerin sonucu olarak da sarkmalar meydana gelir. LPG tedavisi ile uygulama yapılan bölgedeki kan dolaşımının maksimum seviyeye çıkması sağlanır.
 • Doğumdan itibaren yapılan besin tüketimi yüzünden vücudun tamamında toksinler birikmeye başlar. Bu toksinler bir yerden sonra atılamaz hale gelerek cilt dokusuna, organ dokularına zarar vermeye başlar. LPG uygulaması sayesinde, uygulama yapılan bölgedeki toksinlerin atılması sağlanır.
 • Liposuction gibi uygulamalardan sonra yapılarak ameliyat sonuçlarını daha da başarılı hale getirir. Ayrıca ameliyat sonrasını daha konforlu hale getirir.
 • Bölgesel şekil bozukluklarının başlıca sebebi olan dengesiz yağ birikimlerini ortadan kaldırır. Yağı, uygulama yapılan bölgede eşit dağıtır. Böylece daha estetik bir görünüm elde edilir.

LPG uygulaması genel olarak bu amaçlarla kullanılır ve ilgili faydalar hedeflenir. Ancak bu cihazın vücuda olan faydaları oldukça fazla olduğundan dolayı burada sayılan amaçların dışında da kullanılması mümkündür.

LPG’nin Etkileri Nelerdir?

Bilinenin aksine LPG tedavisi zayıflama değil, şekillendirme tedavisidir. Şekillendirme tedavisi olmasına rağmen etkisi FDA tarafından onaylanan; bilimsel makaleler tarafından desteklenen nadir tekniklerdendir. Ülkemizde de birçok zayıflama merkezinde uygulanmakla beraber uygulamanın başarılı olması için uygulayıcının işinin ehli olması gerekmektedir. Cihazın kullanımı basit gibi görünse de her bölge için ayrı hareketler olması, doğru ucun doğru şekilde kullanılması gerekliliği bulunmaktadır. Bu tür bir yetenek de çok az insanda bulunmaktadır.

İşinin ehli tarafından uygulanan bir LPG tekniği sayesinde çok önemli faydalar elde edilir. Faydaların hissedilmesi için yaklaşık olarak beş seansın geçmesi gerekir ki bu da yaklaşık olarak iki – iki buçuk haftaya denk gelmektedir. On beşinci seanstan itibaren de kesine en yakın olan sonuçlar elde edilir. İyi bir LPG tekniği uygulamasından sonra şu faydalar elde edilir:

 • Birçok sebebe bağlı olarak popo bölgesinde portakal kabuğunu andıran bir görünüm oluşabilir. LPG uygulaması sayesinde bu görüntü büyük oranda ortadan kalkar.
 • LPG’nin uygulandığı bölgelerde deri gergin hale gelir. Buna bağlı olarak da daha sıkı bir görünüm kazanılır.
 • Uygulama bölgesindeki dengesiz yağ oluşumları eşit şekilde yayılım göstermeye başlar. Erimeye karşı dirençli olan yağ dokuları ise erimeye başlar. Yani yakılmaları daha kolay bir hal alır.
 • Çeşitli cerrahi müdahalelerden sonra oluşan ödemler kolayca vücuttan atılır. Ayrıca uygulama bölgesindeki yoğun kan faaliyetinden dolayı iyileşme hızlanır.
 • Vücuttan atılması zor olan toksinler atılır. Özellikle seanslardan sonra bol miktarda su tüketilmesiyle beraber bu etki katlanarak artar.
 • Eğer vücudun tamamına uygulanıyorsa vücudun sağ, sol, arka ve karşı profilden güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Genel olarak vücudun görünümünü düzeltir, sıkı bir hale getirir. Yağ dokularını dengelediği için de kişiye motivasyon kazandırır. Daha etkili kilo verme yöntemlerini uzun süre yapması için teşvik eder.

LPG Nasıl Uygulanır?

LPG yani lipomasaj uygulaması kilo verdirmeyi merkezine koyan bir uygulamadan ziyade vücudun görünümü düzeltmeyi, simetriyi sağlamayı ve vücudu sıkılaştırmayı amaçlayan bir uygulamadır. Tek başına ilgili amaçları gerçekleştirmek için uygulanabileceği gibi diğer bazı estetik operasyonların sonuçlarını kuvvetlendirmek, operasyon sonrasındaki konforu sağlamak amacıyla da uygulanabilir. Yöntemin detaylarından bağımsız olarak LPG uygulamasının oldukça basit, acısız ve ağrısız olduğunu söyleyebiliriz.

LPG uygulamasının seans sayısı diğer incelme ve sıkılaşma uygulamalarının seans sayısından oldukça fazladır. Haftada iki seans tavsiye edilir. İkiden sonraki seansların fayda seviyesinin hızla düştüğü gözlemlenmiştir. Her seans yaklaşık olarak otuz dakika sürebilir ancak uygulama alanının genişliğine göre bu sürede artmalar olabilir. Toplam uygulanan seans sayısı genelde yirmiyi geçmez. On beş ile yirmi seans arası ise oldukça idealdir.

Uygulama başlamadan önce hastaya özel bir çorap giydirilir. Uygulama yapılacak bölgenin üst kısımda olması halinde özel çorap, özel giysi halini alır. Özel bir kıyafet giydiriliyor olmasının temel sebebi masaj uygulaması yapan cihazların daha rahat kaymasını sağlamaktır. Ayrıca operasyon sahasındaki hijyen de bu kıyafet sayesinde sağlanır. İlgili kıyafet klinik tarafından değil, hasta tarafından sağlanır.

Cihazın uygulaması oldukça komplekstir. İşinin ehli olan birisi tarafından uygulanması mecburiyettir çünkü her bölge için ayrı hareketler bulunur. Yanlış uygulamanın yapılması yarardan çok zarar getirir. Cihazın uçları ilgili bölgelere dokundurularak ve kaydırılarak işlem gerçekleştirilir. Doğru açılar, doğru manevralar yakalanmak zorundadır. Cihazın masaj yapan ve vakum yapan iki kısmı bulunur. Amaca göre bu uçların kullanım oranları değişir. Uygulama yapan kişinin uçları vücut ile temas ettirirken vücudun doğal kıvrımlarını verecek şekilde hareket ettirmesi gerekir. Ayrıca yağ dağılımını bozmamak ya da bozuksa düzeltmek için de dairesel hareketler yapılmalıdır.

LPG’nin Etkileri Nelerdir?

Bilinenin aksine LPG tedavisi zayıflama değil, şekillendirme tedavisidir. Şekillendirme tedavisi olmasına rağmen etkisi FDA tarafından onaylanan; bilimsel makaleler tarafından desteklenen nadir tekniklerdendir. Ülkemizde de birçok zayıflama merkezinde uygulanmakla beraber uygulamanın başarılı olması için uygulayıcının işinin ehli olması gerekmektedir. Cihazın kullanımı basit gibi görünse de her bölge için ayrı hareketler olması, doğru ucun doğru şekilde kullanılması gerekliliği bulunmaktadır. Bu tür bir yetenek de çok az insanda bulunmaktadır.

İşinin ehli tarafından uygulanan bir LPG tekniği sayesinde çok önemli faydalar elde edilir. Faydaların hissedilmesi için yaklaşık olarak beş seansın geçmesi gerekir ki bu da yaklaşık olarak iki – iki buçuk haftaya denk gelmektedir. On beşinci seanstan itibaren de kesine en yakın olan sonuçlar elde edilir. İyi bir LPG tekniği uygulamasından sonra şu faydalar elde edilir:

 • Birçok sebebe bağlı olarak popo bölgesinde portakal kabuğunu andıran bir görünüm oluşabilir. LPG uygulaması sayesinde bu görüntü büyük oranda ortadan kalkar.
 • LPG’nin uygulandığı bölgelerde deri gergin hale gelir. Buna bağlı olarak da daha sıkı bir görünüm kazanılır.
 • Uygulama bölgesindeki dengesiz yağ oluşumları eşit şekilde yayılım göstermeye başlar. Erimeye karşı dirençli olan yağ dokuları ise erimeye başlar. Yani yakılmaları daha kolay bir hal alır.
 • Çeşitli cerrahi müdahalelerden sonra oluşan ödemler kolayca vücuttan atılır. Ayrıca uygulama bölgesindeki yoğun kan faaliyetinden dolayı iyileşme hızlanır.
 • Vücuttan atılması zor olan toksinler atılır. Özellikle seanslardan sonra bol miktarda su tüketilmesiyle beraber bu etki katlanarak artar.
 • Eğer vücudun tamamına uygulanıyorsa vücudun sağ, sol, arka ve karşı profilden güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Genel olarak vücudun görünümünü düzeltir, sıkı bir hale getirir. Yağ dokularını dengelediği için de kişiye motivasyon kazandırır. Daha etkili kilo verme yöntemlerini uzun süre yapması için teşvik eder.

 

 

Masaj uygulamaları, diyet ve spor gibi kilo kontrolü programlarıyla birlikte kullanıldığında, bunların etkisini ciddi anlamda arttırır. Bölgesel olarak yağ yakılmasını hızlandırır ve bölgenin toparlanmasına yardımcı olur.

Masaj uygulaması çıplak elle, bazı aletler kullanarak ya da hem elleri hem de aletleri kullanarak gerçekleştirilebilir. Bu uygulamaların çoğu zaman bir başkası, hatta uzmanlar tarafından uygulanması önerilir. Ama kimi basit uygulamalar evde kendi başına da yapılabilir.

Uzun yıllardır, çok çeşitli sorunlarla başa çıkmak için masaj teknikleri kullanılıyor. Baskılı hareketler uygulayarak bölgedeki kasları, deri altı yapıları, dolaşım sistemini uyarmak bölgenin canlanmasında etkili oluyor. Masaj hareketleri ile uygulanan bölgede kan dolaşımı hızlanıyor, damarlar uyarılarak dokulara kan akışı arttırılıyor. Böylece bölgede oluşan kimi sorunlara çözüm sağlanabiliyor.

Bölgesel zayıflamanın hızlanması ve selülit gibi sorunlarla başa çıkmak için masaj tekniklerinden faydalanılabilir. Ovma hareketleri, kontrollü darbeler ile bölgede kan dolaşımı arttırılır. Böylece bölgesel olarak zayıflama ve selülitlerde azalma yaşanır. Masajın kendi kendine uygulanması da ek olarak enerji harcanmasına neden olur. Böylece daha fazla kalori yakılır.

Masaj Yaptırmak Zayıflatır mı?

Masaj uygulamalarının zayıflamaya etkisi, uygulandığı bölgenin kan dolaşımını arttırmasından kaynaklanır. Kan damarlarının genişlemesi ve kan akışının hızlanmasıyla bölgede incelme ve dokularda yenilenme gözlemlenir. Düzenli masaj uygulamaları kısmi yağ yakılmasını hızlandırma ve selülitlerin azaltılmasında etkili olur. Fakat masaj uygulamalarının bir zayıflama programının içinde, ek olarak yapılması daha etkili sonuçlar doğurur. Diyet ve egzersizlerle vücutta genel bir yağ yakım süreci başlar. Masaj ile, daha zor eritilen bölgelerin yağ yakımı hızlandırılmış olur.

Masajın Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardır gerek tedavi gerek rahatlama amacıyla masaj oldukça yaygın şekilde uygulanıyor. Hem psikolojik hem de bedensel etkileri anında hissedilen bu uygulamaların sayısız faydası mevcut.

 • Masaj toplardamarda kan dolaşım hızını arttırır. Böylece dokulara giden oksijen düzeyi artar ve dokular daha iyi beslenir.
 • Uygulanan bölgede cildin gergin ve düzgün olmasını sağlar. Deri yüzeyini gençleştirir.
 • Dolaylı olarak, sinir sistemine olan etkileriyle çeşitli organların işlevine fayda sağlar.
 • Lenfler üzerine etkisi vardır. Bunların dolaşımını iyi yönde etkiler ve toksik maddelerin atılmasını kolaylaştırır.
 • Masaj bilinçli yapıldığında çeşitli ağrı ve krampların engellenmesinde etkili olur. Bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sistemini rahatlatır.
 • Uyku düzensizliklerinin çözümünde de kullanılan masaj teknikleri, derin bir rahatlama sağlar. Kaliteli bir uyku için yardımcı olur.

Lenf Drenaj Masajı Nedir?

Günümüzde sıkça tercih edilen lenf drenaj masajı derinin üst yüzeyine hafif ve ritmik şekilde uygulanan bir masaj türüdür. Lenf drenaj makinesi kullanarak ya da elle yapılabilir. Masajı, konusunda uzman kişiler yapar. Genellikle tüm vücuda uygulanır.

Lenf dolaşımı, kan dolaşımıyla paralel gerçekleşen ve toksik maddelerin, kirli atıkların toplandığı sistemdir. Lenf dolaşımının düzgün çalışması vücudun bağışıklığını ve genel sağlığını etkiler. Lenf drenaj masajı da bu dolaşımı hızlandırarak arınma ve ödem atmayı amaçlayan masaj tekniğidir.

Lenf drenaj masajı ile kan dolaşımı da hızlandırılır. Böylece metabolizma hızı ve dokulara giden oksijen artar. Metabolizmanın hızlanması ve vücudun atıklarından daha çabuk kurtulmasıyla kilo verme kolaylaşır, vücut arınır. Belli aralıklarla uygulandığında ödem atılmasında, cildin gerginleşip selülitlerin azalmasında, vücudun dinçleşmesinde ciddi etkileri olur. Vücuttaki şişkinliği azaltır. Bakteri, kimyasal atıklar ve vücuttaki sıvı fazlasından arınmayı sağlar. Böylece vücut hastalıklarla savaşmada daha etkili hale gelir. Bağışıklık sistemi güçlenir. Dinçleşme ve canlanma psikolojik dinginliği ve tazeliği de beraberinde getirir. Yoğun stres, huzursuzluk ve depresyon gibi sorunlarla baş etmede destek olur.

Lenf Drenaj Masajı Uygulayabilecek Kişiler

Lenf drenaj masajı birçok sorunun çözümüne yardımcı olabilir. Hem bedensel hem de psikolojik etkileri kişiyi tamamen canlandırır ve arındırır. Gün içinde yoğun strese maruz kalan kişiler, uyku düzensizlikleri, depresyon, kronik yorgunluk gibi sorunlardan şikayetçi olanlar lenf drenaj masajından fayda görebilir. Vücudu fazla su tutan, bacaklarında ya da kollarında ödemler oluşan, şişkinlik hissedenler düzenli devam ettiklerinde yarar görürler. Aynı şekilde bağışıklık sisteminin çok güçlü olmaması, sık sık enfeksiyona kapma, sinüzit, alerji, kabızlık ve sindirim sistemindeki çeşitli dengesizliklerde etkili olur.

Kadınsal rahatsızlıkların daha kolay atlatılmasına yardımcı olur. Menapoz, hormon dengesizlikleri, regl dönemi sıkıntıları lenf drenaj masajı ile daha kolay atlatılabilir. Dokuların daha iyi beslenmesini sağladığı için yara izlerinden şikayetçi olanlar, cilt problemleri yaşayanlar tercih edebilir. Son olarak istenmeyen kilolardan ve selülitlerden kurtulmaya yardımcı olur.

Lenf Drenaj Masajı Hangi Durumlarda Uygulanmaz

Lenf drenaj masajı doğru durumda uygulandığında oldukça faydalıdır. Fakat bazı durumlarda uygulanması sakıncalı olur. Gebelik sürecinde, lenf drenaj masajı uygulanmaz. Hem bebek hem de anne adayı için zararlı olabilir. Kemoterapi süreci devam eden hastalar için uygun olmaz. Şeker hastalığı, kemik erimesi, hemoroit, yüksek tansiyon hastalıklarından herhangi birini yaşayan kişiler için uygulanmaz. Lenf drenaj uygulamalarında belli bir kilo sınırı vardır. Obezite sorunu yaşayan kişiler için tehlikeli olabilir. Bu yüzden önce belli bir düzeyde kilo kontrolü sağlanmalıdır. Son olarak alerjik veya aşırı hassas bir cilde uygulanması önerilmez.

Lipomasaj (LPG) Tekniği

Lipomasaj (LPG) Tekniği Nedir?

Çeşitli genetik özellikler, çevresel faktörler, kilo alıp – verme süreçleri, stres ve diğer psikolojik faktörler birleştiğinde cilt bozulmaya başlar. Ayrı ayrı hepsi cildi bozabilse de ortaya tehlikeli bir karışımın çıkması sonucu ilk olumsuz durum popodan başlayıp diz kapağına kadar inen bölgede görülmektedir. Bunun yanında vücudun diğer bölgelerinde de bozulmalar, yağlanmalar ve sarkmalar görülebilir. Bu cilt sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan şey ise cildi gergin tutan dokuların zayıflamasıdır. LPG yöntemi de bu dokulara müdahale eden ve cerrahi olmayan bir yöntemdir. Selülit ve diğer cilt sorunlarının tedavisinde teknolojinin geldiği son noktadır.

İnsanlar selülit tedavisi, bölgesel zayıflama ve diğer cilt hasarları için onlarca farklı yöntem denemektedir. Denen bu yöntemlerin neredeyse tamamı bilimsellikten uzaktır. LPG yani lipomasaj ise FDA tarafından onaylanmış bir uygulamadır. Hem bölgesel zayıflama konusunda hem de selülit tedavisinde, geliştirdiği teknoloji sayesinde büyük fayda sağlamaktadır. LPG tekniğinin bir diğer adı da vakum ile zayıflamadır.

Yöntem esasen rotasyon hareketi yapan özel uçların ilgili bölgeye masaj yapmasına dayanır. Kişinin ihtiyacına göre uçların farklılaştırılması, seansların değiştirilmesi mümkündür. Selülit, bölgesel yağ birikimleri, deride hafif sarkmalar, deri altında su birikimi gibi sorunlar LPG tedavisi sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. LPG yöntemi diğer zayıflama ve selülit tedavisi yöntemlerinin aksine uygulama sıklığına sahiptir. Haftalık periyotlar halinde ve on – on iki seans şeklinde uygulanır. Uygulamanın yapılacağı bölgeye otuz dakika kadar masaj yapılır. Masaj yapılırken özel bir çorap giydirilir. Çorap hem derinin tahrişini önler hem de kişiyi rahatlatır. Ağrısız ve acısız bir uygulamadır.

LPG yönteminin uzman kişiler tarafından uygulanması sonrasında ortaya çıkan etkiler şunlardır:

 • Uygulamanın yapıldığı bölgede gerginleşme sağlanır.
 • Bölgesel yağlanmalar ortadan kaldırılır. Eğer var ise ödem oluşumları da temizlenir.
 • Popo ile diz arasındaki portakal görünümü tamamen ortadan kaldırılabilir.
 • Vücut hatları daha belirgin hale getirilir.
 • Diyeti ve spor egzersizlerini olumlu anlamda destekler. Kişinin özgüvenini yükseltir.
 • Erimeye karşı direnç kazanmış olan yağ dokularının parçalanmasını sağlar.
 • Uygulama yapılan bölgedeki kan dolaşımı hızlanır. Buna bağlı olarak da tamir etkisi artar.

Tüm bu faydalarından dolayı ülkemizde ve Dünya’da LPG uygulaması sıkça tercih edilmektedir. Oldukça fazla tercih ediliyor olmasına rağmen kimi hastalara uygulama yapılamamaktadır. Hamileler, yeni doğurmuş olanlar, varis ve kanser hastaları uygulamanın yapılamadığı gruptur.

LPG Hangi Amaçla Kullanılıyor ?

Lipomasaj yönteminin geçmişi çok eski değil. Tamamen tesadüfi olarak bulunduktan sonra hızlı bir şekilde tıp dünyasının içerisine girdi. LPG yönteminin kullanım alanları oldukça geniş olsa da genel olarak selülit tedavisinde, diğer müdahalelerin desteklenmesinde, kan dolaşımının artırılmasında kullanılıyor. Liposuction ile LPG yönteminin ayrılmaz ikili olduğunu da söylemek mümkündür. LPG yönteminin kullanım amaçları ve kullanımdan sonra ortaya çıkan faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • En çok uygulandığı alan cerrahi müdahaleyi gerektirmeyen selülitlerdir. Az – orta seviyedeki selülitlerin ortadan kaldırılması için en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Uygulamadan sonra bölgedeki kan akışının artması, bağ dokuların güçlenmesi söz konusudur.
 • Bölgesel yağlanmaların ve ödemlerin ortadan kaldırılması amacıyla kullanılır. Uygulandıktan sonra vücudun profilini bozan her türlü çıkıntıyı giderebilir. Ufak ama kötü görünen yağlanmalar başta olmak üzere çeşitli operasyonlardan sonra ortaya çıkan ödemlerin tedavisi de yapılabilmektedir. Bu tedaviler sonrasında vücudun genel görünümü düzelerek estetik hale gelir.
 • Onlarca faktöre bağlı olarak zaman içerisinde vücudun gergin görünüşü ortadan kalkar. Bölgesel sarkmalar ortaya çıkar. LPG tedavisi sonrasında vücut gergin hale gelir. Elastik bir görünüm kazanır.
 • Cildin zaman içerisinde bozulmasının temel sebebi dolaşım sistemi sorunlarıdır. Cildin her bölgesine yeteri miktarda kan verilememesi sonrasında ilgili bölgedeki hücreler ölmeye başlar. Bu ölümlerin sonucu olarak da sarkmalar meydana gelir. LPG tedavisi ile uygulama yapılan bölgedeki kan dolaşımının maksimum seviyeye çıkması sağlanır.
 • Doğumdan itibaren yapılan besin tüketimi yüzünden vücudun tamamında toksinler birikmeye başlar. Bu toksinler bir yerden sonra atılamaz hale gelerek cilt dokusuna, organ dokularına zarar vermeye başlar. LPG uygulaması sayesinde, uygulama yapılan bölgedeki toksinlerin atılması sağlanır.
 • Liposuction gibi uygulamalardan sonra yapılarak ameliyat sonuçlarını daha da başarılı hale getirir. Ayrıca ameliyat sonrasını daha konforlu hale getirir.
 • Bölgesel şekil bozukluklarının başlıca sebebi olan dengesiz yağ birikimlerini ortadan kaldırır. Yağı, uygulama yapılan bölgede eşit dağıtır. Böylece daha estetik bir görünüm elde edilir.

LPG uygulaması genel olarak bu amaçlarla kullanılır ve ilgili faydalar hedeflenir. Ancak bu cihazın vücuda olan faydaları oldukça fazla olduğundan dolayı burada sayılan amaçların dışında da kullanılması mümkündür.

LPG’nin Etkileri Nelerdir?

Bilinenin aksine LPG tedavisi zayıflama değil, şekillendirme tedavisidir. Şekillendirme tedavisi olmasına rağmen etkisi FDA tarafından onaylanan; bilimsel makaleler tarafından desteklenen nadir tekniklerdendir. Ülkemizde de birçok zayıflama merkezinde uygulanmakla beraber uygulamanın başarılı olması için uygulayıcının işinin ehli olması gerekmektedir. Cihazın kullanımı basit gibi görünse de her bölge için ayrı hareketler olması, doğru ucun doğru şekilde kullanılması gerekliliği bulunmaktadır. Bu tür bir yetenek de çok az insanda bulunmaktadır.

İşinin ehli tarafından uygulanan bir LPG tekniği sayesinde çok önemli faydalar elde edilir. Faydaların hissedilmesi için yaklaşık olarak beş seansın geçmesi gerekir ki bu da yaklaşık olarak iki – iki buçuk haftaya denk gelmektedir. On beşinci seanstan itibaren de kesine en yakın olan sonuçlar elde edilir. İyi bir LPG tekniği uygulamasından sonra şu faydalar elde edilir:

 • Birçok sebebe bağlı olarak popo bölgesinde portakal kabuğunu andıran bir görünüm oluşabilir. LPG uygulaması sayesinde bu görüntü büyük oranda ortadan kalkar.
 • LPG’nin uygulandığı bölgelerde deri gergin hale gelir. Buna bağlı olarak da daha sıkı bir görünüm kazanılır.
 • Uygulama bölgesindeki dengesiz yağ oluşumları eşit şekilde yayılım göstermeye başlar. Erimeye karşı dirençli olan yağ dokuları ise erimeye başlar. Yani yakılmaları daha kolay bir hal alır.
 • Çeşitli cerrahi müdahalelerden sonra oluşan ödemler kolayca vücuttan atılır. Ayrıca uygulama bölgesindeki yoğun kan faaliyetinden dolayı iyileşme hızlanır.
 • Vücuttan atılması zor olan toksinler atılır. Özellikle seanslardan sonra bol miktarda su tüketilmesiyle beraber bu etki katlanarak artar.
 • Eğer vücudun tamamına uygulanıyorsa vücudun sağ, sol, arka ve karşı profilden güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Genel olarak vücudun görünümünü düzeltir, sıkı bir hale getirir. Yağ dokularını dengelediği için de kişiye motivasyon kazandırır. Daha etkili kilo verme yöntemlerini uzun süre yapması için teşvik eder.

LPG Nasıl Uygulanır?

LPG yani lipomasaj uygulaması kilo verdirmeyi merkezine koyan bir uygulamadan ziyade vücudun görünümü düzeltmeyi, simetriyi sağlamayı ve vücudu sıkılaştırmayı amaçlayan bir uygulamadır. Tek başına ilgili amaçları gerçekleştirmek için uygulanabileceği gibi diğer bazı estetik operasyonların sonuçlarını kuvvetlendirmek, operasyon sonrasındaki konforu sağlamak amacıyla da uygulanabilir. Yöntemin detaylarından bağımsız olarak LPG uygulamasının oldukça basit, acısız ve ağrısız olduğunu söyleyebiliriz.

LPG uygulamasının seans sayısı diğer incelme ve sıkılaşma uygulamalarının seans sayısından oldukça fazladır. Haftada iki seans tavsiye edilir. İkiden sonraki seansların fayda seviyesinin hızla düştüğü gözlemlenmiştir. Her seans yaklaşık olarak otuz dakika sürebilir ancak uygulama alanının genişliğine göre bu sürede artmalar olabilir. Toplam uygulanan seans sayısı genelde yirmiyi geçmez. On beş ile yirmi seans arası ise oldukça idealdir.

Uygulama başlamadan önce hastaya özel bir çorap giydirilir. Uygulama yapılacak bölgenin üst kısımda olması halinde özel çorap, özel giysi halini alır. Özel bir kıyafet giydiriliyor olmasının temel sebebi masaj uygulaması yapan cihazların daha rahat kaymasını sağlamaktır. Ayrıca operasyon sahasındaki hijyen de bu kıyafet sayesinde sağlanır. İlgili kıyafet klinik tarafından değil, hasta tarafından sağlanır.

Cihazın uygulaması oldukça komplekstir. İşinin ehli olan birisi tarafından uygulanması mecburiyettir çünkü her bölge için ayrı hareketler bulunur. Yanlış uygulamanın yapılması yarardan çok zarar getirir. Cihazın uçları ilgili bölgelere dokundurularak ve kaydırılarak işlem gerçekleştirilir. Doğru açılar, doğru manevralar yakalanmak zorundadır. Cihazın masaj yapan ve vakum yapan iki kısmı bulunur. Amaca göre bu uçların kullanım oranları değişir. Uygulama yapan kişinin uçları vücut ile temas ettirirken vücudun doğal kıvrımlarını verecek şekilde hareket ettirmesi gerekir. Ayrıca yağ dağılımını bozmamak ya da bozuksa düzeltmek için de dairesel hareketler yapılmalıdır.

LPG’nin Etkileri Nelerdir?

Bilinenin aksine LPG tedavisi zayıflama değil, şekillendirme tedavisidir. Şekillendirme tedavisi olmasına rağmen etkisi FDA tarafından onaylanan; bilimsel makaleler tarafından desteklenen nadir tekniklerdendir. Ülkemizde de birçok zayıflama merkezinde uygulanmakla beraber uygulamanın başarılı olması için uygulayıcının işinin ehli olması gerekmektedir. Cihazın kullanımı basit gibi görünse de her bölge için ayrı hareketler olması, doğru ucun doğru şekilde kullanılması gerekliliği bulunmaktadır. Bu tür bir yetenek de çok az insanda bulunmaktadır.

İşinin ehli tarafından uygulanan bir LPG tekniği sayesinde çok önemli faydalar elde edilir. Faydaların hissedilmesi için yaklaşık olarak beş seansın geçmesi gerekir ki bu da yaklaşık olarak iki – iki buçuk haftaya denk gelmektedir. On beşinci seanstan itibaren de kesine en yakın olan sonuçlar elde edilir. İyi bir LPG tekniği uygulamasından sonra şu faydalar elde edilir:

 • Birçok sebebe bağlı olarak popo bölgesinde portakal kabuğunu andıran bir görünüm oluşabilir. LPG uygulaması sayesinde bu görüntü büyük oranda ortadan kalkar.
 • LPG’nin uygulandığı bölgelerde deri gergin hale gelir. Buna bağlı olarak da daha sıkı bir görünüm kazanılır.
 • Uygulama bölgesindeki dengesiz yağ oluşumları eşit şekilde yayılım göstermeye başlar. Erimeye karşı dirençli olan yağ dokuları ise erimeye başlar. Yani yakılmaları daha kolay bir hal alır.
 • Çeşitli cerrahi müdahalelerden sonra oluşan ödemler kolayca vücuttan atılır. Ayrıca uygulama bölgesindeki yoğun kan faaliyetinden dolayı iyileşme hızlanır.
 • Vücuttan atılması zor olan toksinler atılır. Özellikle seanslardan sonra bol miktarda su tüketilmesiyle beraber bu etki katlanarak artar.
 • Eğer vücudun tamamına uygulanıyorsa vücudun sağ, sol, arka ve karşı profilden güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Genel olarak vücudun görünümünü düzeltir, sıkı bir hale getirir. Yağ dokularını dengelediği için de kişiye motivasyon kazandırır. Daha etkili kilo verme yöntemlerini uzun süre yapması için teşvik eder.

 

WhatsApp chat