Bölgesel Zayıflama Yöntemleri

Günümüzde insanlar en çok bölgesel zayıflamak amacı ile kliniklerimize başvurmaktadırlar. Normal kilolarına sahip olup, fakat belli bölgelerinde yağ birikmeleri olan kişiler vardır. Bu yağ birikmeleri, kişinin sahip olduğu vücut şeklini bozabilir, kötü görünüme neden olabilmektedirler. Bu durum, kişiyi olduğundan daha kilolu gösterirken, orantısız görünüme neden olur. Genetik nedenler, yanlış beslenme, hormonsal nedenler, kullanılan ilaçlar bölgesel kilo almaya neden olurlar.

Her kişinin, vücut yapısı farklıdır. Bu yüzden herkes aynı yerden kilo almaz. Bazıları bel ve basen bölgesinden kilo alabilirken, bazıları karın, bacak bölgesinden kilo alabilir. Diyetler ya da yapılan sporlarla belli bir dereceye kadar incelme olur. Dikkat edilmezse, tekrar yağ birikmeleri olabilir.

Teknolojinin ilerlemesi sayesinde, biriken yağlardan kalıcı kurtulmak çok daha kolay hale geldi ve bölgesel zayıflama da kullanılan teknikleri de oldukça ileri seviyeye taşımıştır. Bu teknikler, ameliyat yapılmadan, cerrahi işlem gerektirmeyen, basit ve uygulaması kolay tekniklerdir.

ZELTIQ COOLSCULPTİNG Soğuk Lipoliz


ZELTİQ COOLSCULPTİNG Soğuk Lipoliz yöntemi, göbek, bel, alt karın, sırt, basen, bacak gibi bölgelerde oluşan yağların % 40’a yakın oranlarda kalıcı olarak azaltılmasını sağlayan bir yöntemdir. Cinsiyet farkı olmadan, her yaşta uygulanabilir, özellikle yoğun tempoda çalışan kişilerin tercih ettiği tek seanstan oluşan, ağrısız ve kolay uygulanabilen tedavi şeklidir.

Ağrısız ve acısız bir yöntem olan soğuk lipoliz, tek seansta uygulama yapılan bölgede 4 cm’e yakın incelme sağlarken, yağların kalıcı olarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.

Zeltiq soğuk lipoliz, Harvard Medikal School tarafından geliştirilmiş FDA tarafından onaylanmış, güvenilir bir tedavi yöntemidir.

Soğuk lipoliz yöntemi, cilde zarar vermeden, cilt altındaki yağ tabakasının kontrollü bir biçimde soğutularak yapılan işlemdir. Soğuk lipolizin uygulanacağı bölgeler belirlenir. Özel pedlerle cilt kaplanarak, cilt koruması sağlanır. Cihazın başlığı, vakum işlemi yaparak bölgeyi haznesinin içine çeker. Cihaz, yağ tabakasını soğutmaya başlar ve donması sağlanır. 1 saat boyunca bu işlem devam eder. Yağ hücreleri, soğuğa karşı hassas olduklarından donarak kristalleşirler. İşlemden sonra tamamen donan yağ hücreleri ölmeye başlarlar. Yavaş yavaş karaciğer ve lenf yoluyla vücuttan atılmaya başlarlar.

Zeltiq uygulaması ağrısız ve acısız bir yöntemdir. 1 saat boyunca istedikleri şeyle meşgul olabilirler. İşlem bittikten sonra, uygulama yapılan bölgede kızarıklık, kaşınma ve uyuşma hissi olabilir. Çok kısa sürede geçer. Zaman içerisinde 4 ay’a yakın bir süre sonunda %40 oranında incelme görülebilir.

Zeltiq uygulamasından sonra diyet ya da spor yapılmasına gerek yoktur. Çünkü diğer yöntemlere göre daha kalıcı bir işlem uygulanmaktadır.

Ameliyatsız Liposuction


Klasik Liposuction yönteminde, yağlar cilt altından vakumlanarak alınır. Cerrahi işlemlerle yapıldığından hastanın iyileşme süresi, sürekli kontrollere gelmesi gerekir. Fakat, yeni geliştirilen ameliyatsız liposuction yöntemlerinde, cerrahi işlemlere gerek duyulmadan, kolay bir şekilde uygulanan yöntemlerdir. Bunlardan biri ;

– Ultrashape


Ultrashape yönteminde, ses dalgaları ile yağ hücrelerini parçalamak amaçlanır. Ses dalgaları, cildin altındaki yağ hücrelerine odaklanarak yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlar. Hedeflenen bölgede bulunan damarlara, sinirlere ve cilde zarar vermeden sadece yağ hücreleri parçalanır. Parçalanan yağ hücreleri, metabolizmaya katılarak vücut dışına atılır. Ağrısız bir yöntem olduğu için anestezi kullanmaya gerek yoktur. Bölgenin büyüklüğüne göre işlem saati değişmektedir. Bel, basen, karın bölgelerine uygulandığı için ortalama olarak 1,5 saat kadar sürmektedir. 15 gün ara ile seanslar uygulanmaktadır. ilk 2 haftadan sonra olumlu sonuçlar görülmeye başlanır fakat tam sonuç alınması için 3 seans sonrasını beklemek gerekir. İşlemler bittikten sonra 2 beden kadar incelme görülebilir. Sonuç kalıcıdır fakat uzun süreli kalıcı olabilmesi için hastaların işlem sırasındaki kilolarını korumaları gerekmektedir. Yağ hücrelerinin vücuttan atılımının kolay olması ve metabolizmanın daha çok çalışması için hastalar bol su tüketmelidir. Karbonhidrat ve yağdan fakir, proteinden zengin bir diyet uygulamalıdır. Bu zamana kadar bilinen herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Yalnızca, hamilelerde, karaciğer hastası ve böbrek yetmezliği olan kişilerde uygulanmaması gerekmektedir.

 

WhatsApp chat