MEDİCA ESTETİK İLE BÖLGESEL ZAYIFLAMA 0 505 997 22 99

Medica Estetik olarak bölgesel zayıflama anlamında akustik dalga terapisi, velashape, lenf drenaj, soğuk lipoliz, infared vücut sıkılaştırma işlemleri yapmaktayız.
Medica Estetik olarak medikal cilt bakımı anlamında Coolifting, Pollegen Radyo Ferekans, Hydrafacial işlemleri yapmaktayız.

Beslenme alışkanlıkları, genetik yapı ve diğer çeşitli sebeplerden ötürü, vücutta göbek, bel, basen gibi bölgelerde diğer bölgelere göre daha fazla yağlanma meydana gelmektedir. Bazen diyet ve spor gibi aktivitelerle fazla yağlardan kurtulmak mümkün olurken çoğu zaman sonuç hiç değişmemekte ve farklı tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

BÖLGESEL ZAYIFLAMA NEDİR?

Bölgesel zayıflama, vücutta farklı bölgelerde oluşan yağ fazlalıklarının giderilmesini sağlayan yöntem ve uygulamaların tümünü kapsamaktadır.

Bölgesel incelme yöntemleri ile birlikte yağ hücrelerinin parçalanarak katı halden sıvı hale geçmesi sağlanır ve yağlar vücut tarafından kullanılarak yakılmış olur.

Hormonal yağlanma olarak bilinen bölgesel yağlar pek çok kişinin ortak sorunudur. Erkeklerde ve kadınlarda farklı bölgelerde biriken istenmeyen yağlar kadınlarda genellikle kalça bölgesi ve civarında görülürken erkeklerde genellikle göbek çevresinde toplanır. Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen bu yağlanmaların kaynağında genetik faktörlerin yanı sıra hormonal düzensizlikler  de yer almaktadır. Tüm vücutta bulunan yağ hücreleri bazı bölgelerde diğer bölgelere oranla daha yoğun görülür. Bu dağılım ise genetik eğilimler sonucunda oluşur. Yağlanma oranı kadınlarda %30, erkeklerde ise %25’i geçtiğinde pek çok hastalığa davetiye çıkarır.

Diyetle ve egzersizle bölgesel zayıflama mümkün mü?

Diyet ile kilo vermeye çalışan bireyler bazı bölgelerdeki yağların erimemesinden şikayet eder. Bölgesel yağlanma genel olarak bel ve basen çevresindeki yağlanma olarak ikiye ayrılır. Bel bölgesindeki yağlanma basen bölgesindeki yağlanmaya oranla sağlık açısından daha risklidir. Bel çevresinde bulunan yağlar iç organlara daha yakın olduğundan dolayı daha tehlikelidir. Ayrıca bel çevresi geniş olan bireylerde insülin hormonu yüksekliğinden söz edilebilir. Bu durum iştahın açılmasına ek olarak şeker hastalığı başlangıcına da sebep olan bir etkendir. Basen çevresi geniş olan bireylerde östrojen dengesizliği söz konusu iken üst gövde genişliği ise kortizol hormonu yüksekliğinden kaynaklanır. Kısa süreli sağlıksız diyetler ve ya egzersizlerle bölgesel zayıflama mümkün değildir. Düzenli spor ve sağlıklı diyet vücudun her bölgesinden eşit olarak yağ yakılmasını sağlar.

Bölgesel zayıflamak isteyenler neler yapmalı?

Bölgesel zayıflamanın en iyi yolu düzenli bir beslenme programını yaşam biçimi haline getirmek ve düzenli bölgesel egzersizler yardımıyla istenmeyen yağları yakmaktır. Yakılan kalorilerin günlük olarak tüketilen gıdalardan alınan kalorilerden çok olması durumunda vücut ihtiyaç duyduğu yağları bel ve göbek çevresinden alır. Bu durum sayesinde istenen bölgelerde incelme söz konusu olur. Düzenli bir egzersiz programının yanında sağlıklı beslenme ile bölgesel yağlanma sorunları olduğunca aza indirilebilir. Bu süreçte metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, greyfurt ve yoğurt gibi gıdalara beslenmenizde yer vermeniz yararınıza olur. Özellikle bel çevresi kalın olanlar için bu gıdaların yardımı büyüktür.

Açma, poğaça, cips ve çerez gibi çabuk yağa dönebilen yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Pilav, makarna, börek ve pasta gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler de yağ hücrelerini şişirerek zayıflamaya engel olur. Bu gıdalar yerine et, balık, sebze ve salata ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak ve bu beslenmeyi benimsemek önemlidir. Çok çeşitli karın ve kalça inceltme egzersizlerinden yardım alınabilir, bunun yanında şınav çekme, squat ve plank gibi hareketlerle tüm vücut kaslarınızı daha sıkı ve şekilli bir hale sokabilirsiniz. Bol su içmek de yakılan yağların vücuttan atılmasında büyük rol oynar.

Vücutta Yağ yakımı Nasıl Olur?

Bölgesel incelmenin ve zayıflamanın neden gerçekçi bir fikir olmadığını kavramak için, vücudun yağları nasıl yaktığını bilmek önemlidir. Hücrelerinizdeki yağ, vücudun enerji için kullanabileceği depolanmış yağlar olan trigliseritler şeklinde bulunur. Enerji için yakılmadan önce, trigliseritler kan dolaşımına girebilen serbest yağ asitleri ve gliserol adı verilen daha küçük bölümlere ayrılmalıdır.

Egzersiz sırasında, yakıt olarak kullanılan gliserol ve serbest yağ asitleri, özellikle de çalışma yapılan alandan değil, vücudun herhangi bir yerinden gelebilir.

Vücutta Bölgesel İncelmeye Etki Eden Faktörler

Vücudun yağları nasıl yaktığına bakılmaksızın yapılan bir çok çalışma, bölgesel zayıflama hareketlerinin yetersiz olduğunu göstermiştir.

Örneğin, sadece 6 hafta boyunca abdominalleri (karın kaslarını) hedef alan egzersizleri tamamlayan 24 kişiyle yapılan bir çalışma sonucunda çalışmaya katılan kişilerin karın yağında herhangi bir azalma olmadığı görülmüştür.

12 hafta boyunca kilolu ve obez 40 kadınla yapılan bir başka çalışmada ise ağırlıklı karın bölgesine yönelik yapılan egzersizlerde, artı olarak sağlıklı beslenme ve diyet etkisi ile fark edilir bir değişim olduğu görülmüştür. Üst vücut direnci antrenmanlarına odaklanan diğer bir çalışma da benzer sonuçlara sahipti. Bu 12 haftalık çalışmaya 104 kişi katılmıştır.  Araştırmacılar, bazı yağ kayıplarının meydana gelmesine rağmen bu yağ kaybının sadece kullanılan kol bazında değil tüm vücut bazında etkili olduğunu gözlemlemiştir.

Diğer çalışmalarda da benzer bulgular elde edilmiş, bölgesel zayıflama hareketlerinin vücudun belirli bölgelerinde yağ yakmak için etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, az sayıda çalışmada çelişen sonuçlar vardır. 10 kişiyle yapılan bir çalışmada, kasılma kaslarına yakın bölgelerde yağ yakımının daha yüksek olduğu bulunmuştur. 16 kadınla yapılan bir başka çalışmada lokalize direnç antrenmanının ( bölgesel incelme hareketleri) ardından 30 dakikalık bisiklet sürmenin vücudun belirli bölgelerinde yağ yakımının artırdığı görülmüştür.

Bölgesel  Zayıflama Hareketleri ve Egzersizleri 

Her ne kadar bölgesel zayıflama egzersizleri, vücudun belirli kısımlarında yağ yakma konusunda etkisiz olsa da, altta bulunan kasları etkileyerek sorunlu bölgelerde hareketlenmelere yardımcı olabilir.

Vücudunuzun hangi bölgesinden yağ yakacağınızı tahmin edemezsiniz fakat vücudunuzun hangi bölgesini şekle sokmak istediğinize karar verebilirsiniz.  Bununla birlikte, yağ yakmak için hedeflenmiş şekle girme egzersizlerini kardiyo egzersizleriyle birleştirmek önemli bir etkendir. Tonlarca kalori yakmasa da bölgesel zayıflama hareketlerini kardiyo hareketleri ile birleştirmek daha etkili sonuçlar almanızı yardımcı olur.

Örneğin, çok fazla karın sıkılaştırma egzersizleri yapmak, daha güçlü karın kaslarına neden olacaktır, ancak genel olarak zayıflamadığınız takdirde burada oluşan farkı net bir şekilde göremezsiniz. Bu yüzden net sonuçları görmek için kardiyo, full vücut egzersizleri ve sağlıklı beslenme gereklidir.

Bölgesel Zayıflama ve Sıkılaşma Aynı Anda Sağlanabilir mi?

Bölgesel zayıflama yöntemleri ve hareketleri ile direk bölgesel olarak yağ azaltılmasa da genel olarak zayıflamaya ve yağ yakmaya yardımcı olan kanıtlanmış birçok yöntem vardır. Örneğin tüm vücudu harekete geçiren yüksek yoğunluklu egzersiz ve hareketlerin kilo vermede çok etkili bir faktör olduğu gösterilmiştir.

En fazla ve hızlı Yağ Yakan Egzersizler ve Hareketler

1. Kardiyovasküler egzersizler.  

Koşma ve bisiklet sürme gibi kardiyolar büyük kas gruplarını çalıştırır. Bu egzersizlerin kalori yakmak için oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar, özellikle  inatçı karın yağlarını yakmada etkili olabilir.

2. Yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar  

Kısa süreli yoğun aktivitelerden hemen sonra bir iyileşme periyodu oluşur. Yapılan çalışmalar yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapan kişilerin kardiyo yapan kişilerden daha fazla yağ yaktığını göstermiştir.

3. Tüm vücut egzersizleri

Vücudun tek bir bölgesine odaklanmak yerine, tüm vücut egzersizleri yapmanın daha fazla kalori yaktığı ve belirli bölgelerde sıkılaşma egzersizlerinden daha fazla yağ yakımına yardımcı olduğu görülmüştür.

4. Egzersizlerin birleştirilmesi

Direnç antrenmanının ve kardiyovasküler egzersizin birleştirilmesinin, bir tür egzersize odaklanma ile verilen kiloya oranla çok daha fazla kilo vermeye yardımcı olduğu görülmüştür.

 

WhatsApp chat