Daha Sağlıklı Bir Cilt: Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri 0 505 997 22 99

Medica Estetik olarak bölgesel zayıflama anlamında akustik dalga terapisi, velashape, lenf drenaj, soğuk lipoliz, infared vücut sıkılaştırma işlemleri yapmaktayız.
Medica Estetik olarak medikal cilt bakımı anlamında Coolifting, Pollegen Radyo Ferekans, Hydrafacial işlemleri yapmaktayız.

Sen de T bölgesi yağlı, yanak bölgesi kuru olanlardan mısın? Karma cilt, bakımı en hassas olan cilt tiplerinden biridir. Cildinin tamamı aynı olmadığı için yağlı bölgelerine farklı, kuru bölgelerine farklı maskeler uygulaman gerekebilir. Karma cilt bakımı için bilmen gereken önerileri derledik. Karma ciltler için kullanman gereken bakım ürünlerini ve karma ciltler için bakım önerilerini merak ediyorsan okumaya devam et.

Karma ciltler için cilt bakımını bilmiyorsan ve bu cilt tip ile nasıl başa çıkacağın öğrenmek için ipuçlarımıza göz atmanda fayda var!

Karma cilt nedir?

Karma cilt, yüzün T bölgesinin daha yağlı, geri kalan kısımlarının ise normal veya kuru olduğu cilt tipidir. Karma cilt ne demek?: Karma cilt en çok görülen cilt tipidir. Yüzün alın, burun ve çene bölgesinde sebum üretimi daha yoğun olduğu için bu bölgeler yağlı görünür. Cildin geri kalanı ise aynı derecede sebum üretmez, daha kuru olur.

Karma cilt nasıl olur? diye merak edenler için kısaca özetleyelim. Eğer elini burnuna götürdüğünde yağlı ve parlak bir his duyuyorsan, yanaklarında ise daha kuru, gergin bir his varsa sen de karma ciltlisin demektir. 

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma cilt tipinin senin ilgine ihtiyacı var! Ayda yılda bir nemlendirici krem sürmek, makyajını temizlemek karma ciltlerin bakımı için yeterli değildir. Karma ciltler için cilt bakımı yapacak olanların cilt tipine uygun ürünleri kullanmalılardır. Cildini temizlerken yüzünü tahriş edecek hareketlerden kaçınmalı, yuvarlak hareketlerle cilt bakımını yapmalısın. Ayrıca karma cilde sahip olanların, T bölgesine farklı, yüzünün geri kalanına farklı ürün kullanmaları önerilir. Özellikle maske yaparken cilt özelliklerine uygun maske seçmelisin.

Makyaj temizlemenin önemi

Şüphesiz, sabah ve akşam yapılan cilt temizliği leyhine! Temizlik için ağır ürünler seçmek yerine mineralli tonik veya gülsuyu tercih edebilirsin. Daha etkili bir sonuç için, fazla bastırmadan uygulama yapabilirsin.

Karma ciltler için temizleyici seçerken jel ve köpük içerikleri ürünleri kullanabilirsin. Karma ciltler için bakım rutini yüz temizleme ile başlar. Yüzünü iyice temizledikten sonra karma ciltlere uygun tonik ile yüzünü tekrar silerek gözeneklerinin temizlenmesini sağlamalısın. Daha sonra nemlendirici aşamasına geçebilirsin. Detaylı yüz temizliği yapacağın günlerde maske ve peeling kullanmanı öneririz. Her pazar günü bir saatini cildine ayırmak karma cildine çok iyi gelecek.

Cildini mutlaka nemlendir

Karma bir cilde sahip olduğun için bu konuya özellikle dikkat etmeni öneririz. T bölgen yağlanmaya yatkınken, yanak bölgen daha fazla neme ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden mutlaka cilt tipine uygun çok işlevli ürünler seçmelisin. Ayrıca gece yatmadan önce yanaklarını nemlendirebilir, T bölgeni ise tonikle silmekle yetinebilirsin. Karma ciltler için bakım ürünü seçerken içindeki nem oranına dikkat etmelisin. Çok yağlı olan bakım ürünleri cildinde sivilcelenme yapabilir.

Cilt tipine göre makyaj malzemesi seç

Karma bir cilde sahip olduğun için bu konuya özellikle dikkat etmeni öneririz. T bölgen yağlanmaya yatkınken, yanak bölgen daha fazla neme ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden mutlaka cilt tipine uygun çok işlevli ürünler seçmelisin. Ayrıca gece yatmadan önce yanaklarını nemlendirebilir, T bölgeni ise tonikle silmekle yetinebilirsin. Karma ciltler için bakım ürünü seçerken içindeki nem oranına dikkat etmelisin. Çok yağlı olan bakım ürünleri cildinde sivilcelenme yapabilir.

Cilt tipine göre makyaj malzemesi seç

Karma ciltler için uygun temizleyici ve nemlendirici krem cildinin dengelenmesine yardımcı olur. Karma cildinin parlamaması ve makyajının kusursuz görünmesi için her gün cildini temizlemeli ve tonikle yatıştırmalısın. Gözeneklerin genişse mutlaka makyaj bazı ile bu görüntüyü gizlemelisin. Düzenli tonik kullanmak gözeneklerinin kalıcı olarak sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Karma Ciltler İçin Nemlendirici

Cildinin yağ dengesini düşerecek bir nemlendirici arıyorsan içeriğinde yağ bulunmayan nemlendiricilere bakmalısın. Eğer yanaklarında ve dudak kenarlarında aşırı kuruluk varsa bu bölgelere ise yağ içerikli nemlendirici uygulayabilirsin. Karma ciltler için nemlendirici arayanlar Medica Estetiğin önerdiği yağsız nemlendiricileri gönül rahatlığıyla kullanabilir. Yağsız nemlendirici sayesinde T bölgesindeki parlamayı kontrol altına alabileceksin. Makyaj yaptıktan sonra parlayan burun ve alın bölgesine güle güle demek için yağsız nemlendirici her gün kullanmalısın.

Karma Ciltler İçin Maske

Karma cilt tipinin en büyük sorunlarından biri burun kenarlarındaki geniş gözeneklerdir. Bunları yok etmek sandığın kadar kolay olmuyor maalesef! Geniş gözeneklerini sıkılaştırmak için öncelikle gözeneklerini derinlemesine temizlemen gerekiyor. Karma cilt tipine iyi gelen maskeler aynı zamanda gözeneklerini de temizleyerek daha küçük görünmelerini sağlayacak. Bunun için Medica Estetiğin sana önerdiği gözenek sıkılaştırıcı maskeyi uygulayabilirsin.

Gözenek sıkılaştırıcı maskeyi makyajdan önce yaparak makyajının üzerinden belli olan gözeneklere veda edebilirsin. Maskeyi soğuk suyla durulamak gözeneklerinin sıkılaşmasına yardımcı olacak.

Karma Ciltler İçin Fondöten

Karma cilt tipi için fondöten arıyorsan yarı saten bitişli fondötenlere bakmalısın. Cildinin ne çok parlak ne de çok kuru görünmesini sağlayacak bu fondötenler seni kusursuz gösterecek. Cildinin pürüzsüz görünmesi için fondöten uygulamadan önce peeling yapmayı unutmamalısın.

Karma Ciltler İçin Temizleyici

Karma cilt bakımının temel ürünü temizleyicidir. Cildini temizlemek için köpük veya jel yapıdaki ürünleri kullanmanı öneririz. Doğal içerikli ürünler cildine her zaman çok iyi gelecektir! Medica Estetiğin özel temizleme jeli karma cildinin sebum dengesini düzenler, cildinin derinlenmesine yardımcı olur. Günde iki kere cildini temizleyerek karma cildinde sivilce ve siyah nokta oluşumunu önleyebilirsin.

Karma Ciltler İçin Peeling

Karma cilt tipine sahip olanlar burun üzerinde siyah nokta problemi yaşayabilir. Siyah noktayı tedavi etmenin yolu peeling ve cilt bakımından geçer. Mecida Estetiğin sana önerdiği siyah nokta karşıtı peeling ile siyah noktalarının üstesinden gelebilirsin. Bu peeling sayesinde burun ve burun kenarlarındaki siyah noktalardan kurtulabilirsin. Peeling yaptıktan sonra cildinin kurumaması için nemlendirici sürmelisin. Karma ciltler için kış bakımında haftada bir veya iki kere peeling yapmalısın

WhatsApp chat