Soğuk Lipoliz (Cool Shape) nedir, nasıl etki gösterir?

Soğuk Lipoliz’i diğer girişimsel olmayan ya da minimal (çok az) girişimsel olan yöntemlerden ayıran özellikler nelerdir?

Diğer yöntemler (ısıtma, fizksel travma, enjeksiyon vs) direkt olarak nekrotik (anlık hücre  ölümü ya da parçalanması) hücre ölümü meydana getirlerken soğuk lipoliz apopitoz dediğimiz programlı hücre ölümü meydana getirir. Arada ki en belirgin fark apopitozda çevre dokularda hasar gözlenmezken nekrotik hücre ölümünde çevredeki yapılarda da hasar görülebilmesidir. Bu sebeple Soğuk lipoliz daha güvenilir bir yöntem gibi görülmektedir.

Soğuk Lipoliz kimler için uygundur?

Soğuk lipoliz hedeflenen alanlarda yağ eritme için etkili bir tedavi yöntemidir. Soğuk lipolizin birincil amacı hiçbir zaman için tartıda kilo kaybı değildir. Egzersiz veya diyet ile erimeyen bölgelerdeki fazlalıklar için ideal bir bölgesel incelme yöntemidir.

Soğuk Lipoliz’in avantajları nelerdir?

Non-invaziv girişimsel olmayan) bir yöntem olarak, soğuk lipoliz diğer bölgesel incelme teknik ve tedavilerine göre birçok avantajı vardır, Bunlar ;

Dramatik ve kalıcı sonuçlar,
İyileşme süresi gerektirmemesi,
Acısız olması ve anestezi  gerektirmemesi,
Güvenli ve doğal sonuçların elde edilmesi,
Diyet ve egzersiz gereksinimi olmadan da sonuç verebilmesi (desteklendiğinde daha etkin sonuçlar)
Son teknoloji olması,
Klinik çalışmalarla kanıtlanmış etkinliği,
Herhangi bir yan etkisinin olmaması,
Tek bir tedaviden sonra % 26 oranında yağ tabakasında azalma gözlenmesi,
Tek seansla bile etkin sonuçlar (1 ay ara ile 2-3 seansta yapılabilmesi),
%100’e yakın hasta memnuniyeti gibi pek çok avantajı vardır.

İşlem nasıl uygulanır?

İşlemin uygulanacağı alan cihazda bulunan 2 başlık sayesinde vakumlanır ve -10 dereceye kadar 1 saat boyunca soğutulur. Soğuğa maruz kalan yağ hücreleri tükettiğimiz yağlı gıdalarda kine benzer bir metabolik süreçle vücuttan uzaklaştırılırlar. Uygulama yapılan alandaki yağ hücreleri belli bir sıra ile programlı ölüme geçtikleri için daha doğal ve daha sıkılaşmış bir görünüm elde edilir.

Toplam işlem süresi ne kadardır?

Soğuk lipoliz hedef alanın boyutuna bağlı olarak (her alan için 1 saat) 2 ya da daha fazla saat gerektirebilir.

Sonuçlar ne zaman farkedilmeye başlanır?

Soğuk lipoliz’in sonuçları 3. haftadan itibaren fakedilmeye başlanır ve tam etkiinlik 2. ayın sonuna kadar devm eder. Bazı yayınlarda etkinliğin 6. aya kadar sürebildiği de bildirilmetedir. Her ne kadar sonuçlar liposuction yada lazer lipoliz kadar erken dönem de farkedilir olmasa da ağrı, uzun iyileşme süreleri, enfeksiyon riski vs gibi yan etkilerinin olmaması oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Soğuk lipoliz yaptıran hastaların büyük bir kısmı yeni fit ve doğal görünümlerinden oldukça memnundurlar. Soğuk lipoliz’in etkinliği konusunda bir çok çalışma vardır, kalıcılık konusunda ise liposuction kadar etkili olduğu düşünülmektedir.

Tedavinin herhangi bir riski var mıdır?

Soğuk lipoliz cerrahi olmayan bir yöntem olması sebebiyle diğer yağ çıkarma tedavilere oranla daha az riskleri vardır. Soğuk lipoliz tamamen güvenli bir teknoloji olarak kabul edilmektedir. Tedavi uygulanan alanlarda ciltte kırmızımsı (eritemli) ve çürük alanlar gözlenebilir, ve bu alanlarda hissizlik oluşabilirse de buu yan etkilerin hiç biri kalıcı değildir.

Bu tedavi kimlere uygulanamaz?

Bozulmuş karaciğer fonksiyonları olanlar,
Raynaud sendromu olanlar,
Ürtiker (kurdeşen) hastaları,
Kriyoglobülinemi (çözünmeyen-eriyemeyen beyaz kan hücrelerinin yüksek seviyesi) hastaları,
Düşük kan protein düzeyleri (hipoproteinemi) olanlar,
Paroksismal soğuk hemoglobinurisi  (Kan hücrelerinde soğuk reaksiyonu-immünoglobülin hastalığı) hastaları,
Ciddi donma öyküsü olan kişiler,
Ciddi diyabet hastaları,
18 yaşın altındaki kişiler,
Gebelik, emzirme dönemlerinde bulunanlar,
Uygulama alanında tahriş ve ya cilt hastalığı olanlara uygulama önerilmemektedir.

Yağ hücrelerine ne olur?

Soğutma işlemine maruz kalan ve donan yağ hücreleri yapıları bozulduğu için programlı hücre ölümü olan apopitoz durumuna geçerler. Programlı hücre ölümünün anlamı; vücut için gereksiz olduğunu düşünen yağ hücrelerinin belirli bir sıra ile yok olmasıdır. Bunun sonucu olarak yağ tabakasında bir azalma meydana gelmektedir. Yani tedavi edilen yağ hücreleri tüketilen yağlı gıdalarda kine benzer, doğal metabolik süreçler yoluyla vücuttan atılırlar.

Tedavi sonrasında neler yaşarım, nelere dikkat etmem gerekir?

Tedavi cerrahi bir yöntem olmadığından sonrasında iyileşme süreci yoktur ve hastalar hemen günlük hayatlarına devam edebilirler. Tedavi alanlarında bir kaç gün içerisinde kaybolan kırmızılıklar, çürükler ve hissizlik meydana gelebilir. Azalmış his ya da hissizlik ise ( her kişide görülmez) 1-8 hafta içerisinde tamamen geçer.

Tedavi sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli durum bol su içilmesidir. Çünkü su tüketimi metabolizmayı hızlandırdığı için yağ atılımını da kolaylaştıracaktır.

Tedavi sırasında ağrı hisseder miyim?

Cerrahi olmayan bu tedavi anestezi ya da ağrı kesici gerektimemektedir ve aynı zamanda sonrasında hiç bir iyileşme süresi de yoktur. Hastalar tedavi boyunca kitap okuyabilir, telefon görüşmesi yapabilir ve internet kullanabilirler 🙂

İşlem sonrasında etki ne kadar devam eder?

Yapılan klinik çalışmalarda etkinliğin 3. haftada başladığı ve 2. ay sonna kadar da devam ettiği kanıtlanmıştır. Bazı yayınlarda etkinlğin 6-12 aya kadar devam ettiği bildirilmektedir. Kalıcılığın ise liposuctiona benzer olduğu düşünülmektedir.Bununla birlikte düzensiz yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları aynı bölgede daha zor olsa da yağlanmaya sebep olabilmektedir.

WhatsApp chat