Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk Lipoliz, vücutta istenmeyen bölgesel yağların yaklaşık -10 dereceye kadar soğutularak parçalanmasını ifade eder. Bu işlem yağ dokusunun çevresindeki diğer dokular zarar görmeksizin gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında yağ hücresinde apoptozis (hücre ölümü) gerçekleşir.

Parçalanmış hücreler vücudun çöpçü hücreleri olarak tarif edebileceğimiz makrofajlarca eritilip parçalanır e vücuttan atılır. Parçalanıp, eritilip sonrasında vücuttan atılan bu yağ hücreleri sebebi ile uygulama bölgesinde bölgesel bir incelme ve zayıflama görülür.

Soğuk Lipoliz Yöntemi nasıl uygulanır?

Soğuk lipoliz (Kriyolipoliz) cihazı muhtelif boyutlarda özel başlıklara sahiptir. Yağ eritilmesi istenen bölgeye özel muhtelif boyutlarda başlık seçenekleri olan bu cihazda uygun başlık bölgesel yağlanmanın fazla olduğu bölgeye yerleştirilerek uygulamaya başlanır. Uygulama öncesinde belirlenen bölgelere cildinizin korumak amacı ile ıslak mendil benzeri koruyucu özel bir malzeme (petler) yerleştirilir. Sonrasında bölgenin şekline özel dizayn edilmiş başlıklar yerleştirilir. Başlık yerleştirildiği bölgeyi uygun gördüğümüz dereceye kadar soğutur. Bu derece gerekli olduğu miktara ayarlar. İşlem boyunca(45-60 dakika) danışan herhangi bir acı duymaksızın uygulama yapılırken danışan istirahat eder(kitap okur, televizyon seyreder). İşlemin yapıldığı bölgeye göre danışan oturur veya yatar pozisyondadır. Uygulama sona erdiğinde cihaz otomatik olarak durur ve danışan hemen normal yaşamına geri döner.

İyi sonuçlar elde etmek için bol su içilmeli, aktiviteler artırılmalı ve sağlıklı beslenilmelidir. Esas etki işlemden sonra takip eden 2-3 ay içerisinde alınırken, danışan günden güne değişimi fark edebilir.

Soğuk Lipoliz Yönteminin avantajları nelerdir?

  1. Yağ hücrelerini dondurarak parçalanmalarını (lipoliz) sağlar. Sonrasında vücudun enflamatuar çöpçü hücreleri bu yağları ve artıklarını emer yok eder. Damar ve lenfatik kanallar ile vücuttan atılırlar.
  2. Uygulanılan bölgedeki diğer dokulara zarar vermez.
  3. Parçalanan yağ hücreleri ölür (apoptozis) ve sonrasında vücudun kendi doğal temizleme süreçleri devreye girer ve ölü yağ hücreleri vücuttan atılır. Bu sayede uygulama bölgesinde yağ yapıda incelme görülür.
  4. Yağ dokusuna spesifiktir, sinir, kas ve kemik dokusu zarar görmez.
  5. Soğuk lipoliz uygulamasının yapıldığı bölgelerdeki yağ dokusunda % 10 ile % 40 oranında azalma görülebilmektedir. Uygulanan bölgedeki yağ miktarı ve uygulamaya verilen cevaptaki kişisel farklılıklar ve sonrasındaki su tüketimi, diyet alışkanlıkları gibi faktörler incelme oranını  etkilemektedir. 
  6. Uygulanan bölgede incelme, vücut hatlarında şekillenme ve selülit görünümünde azalma görülmektedir.

Soğuk Lipoliz Kalıcı Çözüm Sağlar mı, Soğuk Lipoliz sonrası Tekrar Eskiye Döner miyim?

Soğuk lipoliz (dondurarak zayıflama) uygulamasından daha başarılı sonuç elde etmek ve bunun kalıcılığını sağlamak için işlem sonrası size önerdiğimiz diyete, bol su içmeye ve mümkün olduğunca daha fazla egzersiz yapmaya çalışmak önerilir. Uygulamalar sonucunda görülmüş ki bunlara uyanlarda sonuçlar daha dramatik şekilde başarılı olmuştur. Parçalanan yağların tekrar aynı bölgede çoğalması mümkün değildir. Zira 16 yaşından sonra insan vücudunda yağ hücre sayısında artış olmaz.  

Soğuk Lipoliz Hangi Bölgelerde Uygulanabilir?

Soğuk lipoliz; Alt ve üst karın, göbek, bel, sütyen alt bölgeleri, sırt, bacak, basen ve kol bölgelerine uygulanabilmektedir.

WhatsApp chat